Про бібліотеку

ІСТОРІЯ БІБЛІОТЕК КЛЕВАНСЬКОЇ ГРОМАДИ

Історія бібліотек Клеваня бере початок ще в XV столітті, коли в нашому краї почали будуватись монастирі, укріплені замки, які були осередками культурного життя тогочасних мешканців.

Першою письмовою згадкою про Клеванський монастир є документ від 29 грудня 1448 року, в якому йдеться про те, що низка населених пунктів і монастир св. Миколая в Клевані, що над Стублою, дарується князю Василію Чарторийському. Від половини XV і до кінця XIX століття він був власністю Чарторийських.

При монастирі, певна річ, збирались рукописні книги. В Клеванському замку, який був побудований біля монастиря, зберігався архів княжого роду – об ‘ ємний і в зразковому порядку. Архів містив документи про подарунки та привілеї монархів, акти про надання у власність міст і маєтків, судові справи та ін. Що сталося в майбутньому з цими документами невідомо.

У XVIII столітті активно поповнював бібліотеку Адам Чарторийський, який сприяв розвиткові наук у краї, сам був членом кількох наукових товариств. Його син Костянтин зробив перебудову замку, де помістив повітову школу, якій подарував багатющу бібліотеку. Користувались бібліотекою й учні парафіяльного училища. Особливо цінною була література природничої тематики (з фізики, мінералогії, ботаніки). Після польського повстання школа та бібліотека були закриті, князь припинив опікуватися ними.

В 1834 році бібліотекою користувались учні шестикласної гімназії, яка була перенесена з Луцька до Клеваня. У 1878-1915 роках тут знаходилось духовне училище, в якому навчався Борис Тен. На жаль, під час переїздів наукові зібрання бібліотеки зовсім розпорошились…

Нову бібліотеку було відкрито в 1940 році Постановою Ровенського обкому КП (б) „Про організацію бібліотек в області”. Тоді в Клевані було створено районну бібліотеку з дитячим відділом.

Бібліотеку в Клевані було відновлено після Другої світової війни в грудні 1946 року. Так, на початку 1946 року вона налічувала 4750 книг, переважала література українською мовою, а за тематикою – сільськогосподарська. В 1947 році в повному обсязі було зроблено підписку на періодичні видання. У бібліотеках оформлювались плакати, вітрини, читались лекції. В цей час бібліотека селища Клевань знаходилась в одному приміщенні з відділом культури, будинком культури, відділенням зв‘язку та ін. організаціями. Це був старий польський маєток, у якому раніше розміщувався дитбудинок.

Пізніше дитяче відділення було перетворено в районну бібліотеку для дітей, яка в 1963 році розмістилась в колишньому приміщенні політвідділу і займала його до 1996 року. А для Клеванської міської бібліотеки для дорослих в 1961 році було побудоване окреме приміщення, на базі якого в 1979 році організовано Рівненську ЦРБ. Районна бібліотека функціонує в цьому приміщенні й понині. А міська бібліотека смт Клевань-1 розміщена по вул. Б. Хмельницького, разом з аптекою.

В 2002 році пройшло об‘єднання бібліотек в єдину систему публічно-шкільних бібліотек. У результаті об’єднання фонд районної бібліотеки для дітей налічує 33915 примірників книг (з них підручників 5776) та більше 50 назв газет і журналів.

2 січня 2019 року в результаті децентралізації утворилася публічна бібліотека Клеванської селищної ради. До її структури входять відділ обслуговування читачів, відділ обслуговування дітей та бібліотеки-філії смт Клевань та смт Оржів.